środa, 17 sierpnia 2011

13. Cena Odwagi


Cena Odwagi - A Mighty Heart
Gatunek: Dramat
Rok: 2007
Reżyseria: Michael Winterbottom
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Obsada: Angelina Jolie, Dan Futterman, Sajid Hasan, Alyy Khan, Irrfan Khan, Denis O'Hare, Archie Panjabi, Will Patton, Adnan Siddiqui, Jillian Armenante

Opis: Film opowiada historie Mariane wdowy po reporterze "Wall Street Journal", zamordowanego w 2002 roku w Pakistanie przez terrorystów. Badał on wówczas powiązania pomiędzy muzułmańskim przywódcą duchownym szejkiem Mubarakiem Gilanim a Richardem Reidem zwanym "shoe bomber".

Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!


Pakistańskie piekło
Historia filmu opiera się na prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 2002 roku. Terroryzm i związane z nim uczucia, to głowne punkty Ceny Odwagi.

Daniel Pearl, to dziennikarz, który zostaje porwany przez terrorystów w Karaczi. Jego żona Mariane próbuje na wszystkie sposoby dowiedzieć się, kto za tym stoi i dlaczego akurat padło na Daniela. To właśnie ona jest główną bohaterką w tej historii. Na niej i jej uczuciach skupia sie cała akcja. Niestety, z góry można przewidzieć, że dziennikarz tego nie przeżyje. Nie dlatego, że film jest przewidywalny lecz znając inne podobne historie, wiadomo jak większość porwań przez terrorystów się kończy.

Film kręcony jest jak typowy dokument. Jest ciemno, szaro i nie tak kolorowo jak w innych filmach. To jest akurat dużym plusem, ponieważ wyróżnia się na tle innych. Aktorzy w ogóle się nie zmieniają. Szczególnie tyczy sie to postaci Mariane, którą zagrała Angelina Jolie. Przez cały film wygląda dokładnie tak samo - ta sama fryzura, makijaż, podobne stroje. Przez to widz ma wrażenie, że czas stoi w miejscu. Oprócz tego widoczna jest dość kiepska gra, a znając Angelinę - wiadomo, że stać ją na więcej i to o wiele więcej.

Fabuła filmu niezbyt interesująca. Fakt, widz może bardziej wtajemniczyć się w całą historię tego porwania, jednak podobne rzeczy można było zobaczyć w wiadomościach. Na dodatek akcja momentami tak bardzo zwalnia, że trzeba uważać, aby nie zasnąć. A szkoda... Gdyby choć trochę nad nią popracować - nie zmienić lecz dopracować - może wszystko wyglądałoby nieco lepiej.

Film doskonale pokazuje niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zawód dziennikarza. Szczególnie, jeśli pracuje się w Pakistanie i bierze za dość ciężki temat. Historia smutna lecz prawdziwa. Niestety nieco nudnawa. Chciałoby się powiedzieć: to już było. Nie wszystko, co dzieje sie na świecie, powinno znaleźć się na ekranie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz