środa, 17 sierpnia 2011

14. Oszukać Przeznaczenie


Oszukać Przeznaczenie - Final Destination
Gatunek: Horror
Rok: 2000
Reżyseria: James Wong
Produkcja: USA
Obsada: Devon Sawa, Kerr Smith, Kristen Cloke, Daniel Roebuck, Chad Donella, Seann William Scott, Tony Todd, Amanda Detmer, Ali Larter

Opis: Klasa wyjeżdża na wycieczkę do Paryża. Jednak tuż przed startem jeden z uczniów- Alex -dostaje ataku szału i paniki. On i grupka innych uczniów wraz z opiekunką zostają usunięci z pokładu, a lot nie zostaje odwołany. Samolot rozbija się tuż po starcie. Wszyscy podejrzewają Alexa, że miał z tym coś wspólnego. Na dodatek zaczynają ginąć ci, którzy przeżyli. Rozpoczyna się wyścig ze Śmiercią... Czy im się uda?


Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!


Oszukać panią Śmierć
Przeczucia i znaki... Obserwuj je, a być może uda ci się wygrać ze Śmiercią, krzyżując jej plany. Kiedy tak się stanie, mimo wszystko uważaj na siebie, bo Ona i tak po ciebie wróci.

Nastoletni Alex ma wizję wybuchającego samolotu. Po kolei widzi śmierć każdego z pasażerów. On i grupka innych osób, opuszczają pokład. Nagle owy samolot rzeczywiście wybucha. Pierwszym podejrzanym jest właśnie Alex. Wszystko się komplikuje, kiedy chłopaka zaczynają nawiedzać kolejne przeczucia i znaki, a jego znajomi zaczynają umierać. Ci co pozostali przy życiu, chcą oszukać śmierć i przeżyć. Jednak Ona nie odpuszcza i wraca po nich, aby dokończyć swoje dzieło.

W tym filmie nie ma psychopatycznego mordercy, zbłąkanego ducha, wampira, wilkołaka czy innych tego typu postaci. Złym charakterem jest sama Śmierć. Rozłoszczona tym, że ktoś pokrzyżował jej plany, stara się wszystko naprawić i "ściągnąć" z tego świata tych, którzy nie powinni po nim chodzić. Aby wcielić swój nowy plan w życie, pani Śmierć wykorzystuje do tego przeróżne rzeczy np. naturę. Dość ciekawy i orginalny pomysł.

Aktorzy dość dobrze się spisali. Nie są bezbarwni i sztuczni. Dość łatwo można odczuć ich przerażenie, zaskoczenie i strach. Najlepiej spisał sie Tony Todd. Choć nie gra pierwszoplanowej roli, to jego postać jest dość ważna w tym filmie. Wciela się on bowiem w pracownika domu pogrzebowego. Jest on tajemniczy i po prostu przerażający, kiedy opowiada o śmierci. Dodaje pewnego mrocznego klimatu, co jest bardzo dużym plusem.

Fabuła filmu jest interesująca. Walka ze śmiercią nie jest łatwa, a czaami wręcz niemożliwa jeśli nie widzi się pewnych znaków. Atakuje ona w nocy oraz za dnia. Nie wiesz kiedy i gdzie cię dopadnie. Tylko nieliczni wiedzą, że coś się wydarzy. Czasami film jest dość przewidywalny, jednak nie psuje to przyjemności oglądania. Nie ma tu wiele krwawych scen. Zdaża się, że ataki śmierci są po prostu nieco naciągane i bezsensowne, np. kiedy Tod ginie w swojej łazience. W filmie cały czas coś się dzieje. Nie jest nudno.

Film dość ciekawy i naprawdę doby. Ciężko wyłapać jakiekolwiek błędy, choć jak zwykle się zdażają. Nie często mamy do czynienia, że Śmierć jest postacią w filmie. W przypadku Oszukać Przeznaczenie odgrywa ona najważniejszą rolę. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz