środa, 5 grudnia 2012

165. Straszny film

Straszny film - Scary Movie
Gatunek: Komedia
Rok: 2000
Reżyseria: Keenen Ivory Wayans
Produkcja: USA
Obsada: Anna Faris, Jon Abrahams, Shannon Elizabeth, Lochlyn Munro, Shawn Wayans, Regina Hall, Marlon Wayans, Dave Sheridan

Opis: Pewnego dnia zamordowana zostaje jedna z uczennic. Sprawcą zbrodni może być dziwny osobnik w charakterystycznej białej masce i długiej czarnej szacie, który z nożem w ręku włóczy się po szkolnych korytarzach. Shorty Meeks, Ray Wilkins i Buffy Gilmore oraz grupa ich przyjaciół uświadamiają sobie, że zabójstwo ma prawdopodobnie związek z tragicznym wypadkiem sprzed roku, którego śmiertelną ofiarą z ich winy stał się pewien rybak. Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!


A teraz wiesz gdzie jestem? Nie panie zabójco
Straszny film w reżyserii Keenena Ivory'ego Wayansa to produkcja, która głównie parodiuje i ośmiesza znane nam filmy. Znajdziemy tu m.in. Krzyk, Koszmar mienionego lata, Matrix i Blair Witch Project. Film ten ma przede wszystkim bawić widza głupkowatymi żartami na niskim poziomie. I jak widać nieźle mu to wyszło, bo Straszny film ma swoich fanów.

Po śmierci uczennicy w szkole o niczym innym praktycznie się nie mówi. Media oblepiły budynek z każdej strony i szukają kolejnej sensacji. Do grupy przyjaciół także doczepił się morderca w masce. Ci są przekonani, że ma to związek z wypadkiem, do którego doszło rok temu, kiedy to potrącili ryba i wrzucili jego ciało do wody. Zaczyna się walka o życie.

Jak już wspomniałam wcześniej, Straszny film to przede wszystkim parodia znanych nam filmów. Oprócz tego producenci wyśmiewają wszystkie zachowania horrorowych bohaterów, śmieją się ze szkolnych sportowców i próżnych dziewczyn, które też notorycznie pojawiają się w filmach. Oprócz tego zioło pali się wszędzie, a to wszystko ubrane jest w dość głupkowate i płytkie żarty, które mają rozbawić widza. Ten film jest jedną wielką komedią od samego początku do końca, bo jakieś logiki i sensu na próżno u szukać. Zresztą można z łatwością zgadnąć, że takie właśnie było założenie i nie bez powodu nazwano Straszny film właśnie strasznym filmem. Dlatego jeśli nie śmieszy cię tego typu dowcip, to nie sięgają po tą produkcję.

Film ten skupia się na młodych bohaterach, a dokładniej na uczniach z pewnej szkoły, którzy rozumem nie grzeszą. Każdy z nich jest podobny i nie powinniśmy się tu doszukiwać jakiś wielkich indywidualności. Jak to na nastolatków przystało, wszystko kręci się wokół seksu i to właśnie tego typu żarty i teksty najczęściej się pojawiają. Do tego dochodzą narkotyki i zabójca i wszystko jakoś się kręci.

Straszny film jest dość specyficznym filmem. Nie każdego będzie śmieszył tego typu dowcip, który się tu pojawia. Nie jest to film dla wszystkich i nie każdemu musi się podobać. Nie jest to film wybitny, ma wiele minusów.

2 komentarze:

  1. Podoba mi się humor i jest to chyba jeden z najlepszych odmóżdżaczy, jednak sam w sobie wypada dosyć cienko :< Pozdrawiam i zapraszam do siebie na recenzję filmu, który bardzo mnie zaskoczył - "Cisza" z Kingą Preis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podpisuję się pod komentem Pawła. Film ma dokładnie taki humor, jaki preferuję, ale zawsze zaznaczam, że aby wyłapać wszystkie prześmiewcze akcenty w tej serii trzeba być za pan brat z filmowym horrorem i oczywiście lubić parodie:)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń