niedziela, 18 marca 2012

112. Harry Potter i Czara Ognia

Harry Potter i Czara Ognia - Harry Potter and the Goblet of Fire
Gatunek: Familijny, Fantasty, Przygodowy
Rok: 2005
Reżyseria: Mike Newell
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Obsada: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Michael Gambon, Tom Felton, Robert Pattinson, Brendan Gleeson

Opis: W Hogwarcie rozgrywa się Turniej Trójmagiczny, na który przybywają uczniowie szkół z Francji i Bułgarii. Zgodnie ze starą tradycją, do turnieju mają być wybrani trzej przedstawiciele, każdej ze szkół. Jednak dziwnym zbiegiem okoliczności do turnieju zostaje wybranych czterech uczestników, w tym i Harry Potter. Odtąd na głównego bohatera czekają trzy zdania, a w związku z nimi wiele niesamowitych i niebezpiecznych przygód. Film "Harry Potter i Czara Ognia" to czwarta z kolei ekranizacja powieści J.K. Rowling. 
Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery! Avada Kedavra
Harry Potter i Czara Ognia to kolejna zekranizowana powieść o młodym czarodzieju. Znów przeżyjemy przeróżne przygody, poznamy nowych bohaterów, weźmiemy udział w Turnieju Trójmagicznym i ... będziemy świadkami odrodzenia się Czarnego Pana. 

Harry Potter zostaje wciągnięty do Turnieju Trójmagicznego. Przed nim trzy trudne zadania. Czy da radę? Dodatkowo w murach Hogwartu pojawiają się uczniowie z dwóch innych szkół dla czarodziejów - Beauxbatons i Durmstrang. Będziemy mieć do czynienia ze smokami, druzgotkami i zaczarowanym labiryntem. W szkole zgodnie z tradycją pojawi się kolejny nauczyciel obrony przed czarną magią. Tym razem będzie to zwariowany i zakręcony auror Moody. Jednak na końcu czeka nas najgorszy przeciwnik... Sam Voldemort. 

Po pierwsze - aktorstwo. Muszę przyznać, że Brendan Gleeson, który wcielił się w Moody'ego, wygląda czasami naprawdę przerażająco. Jego twarz jest w bliznach, ma sztuczne oko i sztuczną nogę. Wszędzie widzi zagrożenie. Czasami nawet wygląda na zakręconego. Kolejną postacią, o której chcę tu wspomnieć jest Lord Voldemort, a zagrał go Ralph Fiennes. Widzimy, jak się odradza i jak przybiera postać człowieka, który wygląda jak wąż (niektórzy powiedzieli, że jak kosmita). Ma w sobie coś, co zaciekawia i przyciąga. 

Oczywiście omawiając Harry'ego Pottera i Czarę Ognia nie można pominąć magicznego świata. Co tym razem pokazali nam producenci? Mamy strasznego i ziejącego ogniem smoka, a także magiczne namioty, które  w środku mają kuchnię, pokoje i salon. Nie zabrakło Mistrzostw Świata w Quidditchu i całego zamieszania ze śmierciożercami. Do obsady wkurzających postaci dołącza Rita Skeeter i jej magiczne pióro. W tej części także będziemy świadkami śmierci jednego z uczniów, który zginie z rąk Sami-Wiecie-Kogo. 

Harry Potter i Czara Ognia jest nieco słabszą częścią niż wiodąca prym ekranizacja trzecia. Choć dużo się dzieje i jest jeszcze bardziej mrocznie, to czegoś trochę zabrakło. Mimo to historia zaciekawia i intryguje. Ten film ma kilka naprawdę dobrych i efektownych scen. Jeśli jesteś fanem młodego czarodzieja, nie możesz pominąć tej części.

2 komentarze:

  1. Widziałam i przyznam się.. nie raz. Bardzo lubię Harrego i pewna jestem, że nie tylko ja. :)

    ~maniaczka

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jest to najlepsza cześć, ale nie jest też najgorsza ;) W filmowym sensie.

    OdpowiedzUsuń