środa, 14 marca 2012

111. Piła 3

Piła 3 - Saw 3
Gatunek: Horror
Rok: 2006
Reżyseria: Darren Lynn Bousman
Produkcja: Kanada, USA
Obsada: Tobin Bell, Shawnee Smith, Angus Macfadyen, Bahar Soomekh, Dina Meyer, Donnie Wahlberg

Opis: Jigsaw, mistrz makabry i autor napawających przerażeniem skomplikowanych gier, po raz kolejny wymyka się sprawiedliwości i znika. Podczas gdy miejscowi detektywi z trudem próbują go namierzyć, doktor Lynn Denlon i Jeff nie wiedzą jeszcze, że to właśnie oni stali się ostatnimi pionkami w krwawej szachownicy Jigsawa, wspomaganego przez swoją nową uczennicę Amandę. 
Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!Twarzą w twarz ze śmiercią
Trzecia odsłona znanego horroru pod tytułem Piła. Znów będziemy śledzić losy osób, które grają w straszliwą grę Jigsawa. Spotykamy się także i z nim oraz z Amandą. Co przyniesie ta część krwawej odsłony? Zaraz się dowiecie. 

Jak na Piłę przystało, znów mamy graczy zamkniętych w jednym miejscu. Jeff przemierza ciemne korytarze i zmierzy się z bólem straconego dziecka. Tymczasem po drugiej stronie budynku, Lynn próbuje utrzymać schorowanego Jigsawa przy życiu. Jeśli jej się nie uda - to i ona zginie. Gra o życie rozpoczyna się. 

Ta część filmu, jak i jego poprzedniczka ściśle powiązane z pierwowzorem. Dowiadujemy się wielu rzeczy, o których nie powiedziano nam w poprzednich odsłonach. Przez nami w formie kolejnego "mistrza gry" staje Amanda. Jednak, jak każdy zdążył zauważyć - Jigsaw i policja - jej "gier" nie można było przejść. Oprócz tego kobieta sama się przyznaje, że jest zwykłym mordercą. Pokazane jest, co się stało z Erickiem, a także z Adamem, który jak pamiętamy pozostał w kafelkowej piwnicy. Dodatkowo do gry złapana zostaje detektyw Kerry.

Muszę przyznać, że gra aktorska była dobra. Prawie wszystkim się udało. Niestety w tej części są dwa słabe punkty. Mianowicie Jeff i Lynn, w których wcielili się Angus Macfadyen i Bahar Soomekh. Czasami byli strasznie sztuczni, a nawet drewniani. Potrafili zirytować widza. Można też odnieść wrażenie, że potrafią zrobić może z dwie-trzy miny i na tym koniec. Choć są ważnymi postaciami w tej części - niestety nie dali rady. Na całe szczęście reszta poradziła sobie bez zarzutów. 

Co jest jeszcze ważne w tej części? Mianowicie to, że ponownie odkrywamy kolejne fakty z życia poszczególnych bohaterów. W tej części głownie skupiono się na Amandzie i oczywiście na Jeffie i jego żonie. Rzuca się w oczy jeszcze jedna rzecz. Bowiem Piła 3 jest o wiele bardziej krwawa, a czasami obrzydliwa niż jej poprzedniczki. Tu posoka i ludzkie flaki witają nas od samego początku. Także pułapki są jeszcze bardziej dziwne i upiorne. Choć muszę przyznać, że motyw z zamrażaniem był nieco przesadzony, mało efektywny i niepasujący zbytnio do krwawych zabawek Jigsawa. 

Trzecia część Piły jest podobna do pozostałych części. Mimo to ma w sobie coś, co może zainteresować widza.... po raz trzeci. W sumie szablonowo jest identycznie, ale kolejne fakty z życia bohaterów wzmacniają fabułę. Na pewno jest bardziej krwawo, a to dzięki nowym "zabawkom" Jigsawa.

3 komentarze:

 1. Nie, nie, nie, Piła to jeden z niewielu filmów, których nigdy nie zobaczę. Boje się xD

  Pozdrawiam maniaczka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogólnie to chyba najlepsza część zaraz po jedynce i mojej ulubionej dwójce. Faktycznie, nie jest szczególnie oryginalna, ale ma w sobie coś ;> przede wszystkim widz jest coraz bardziej ciekawy tego kim jest Jigsaw i co nim kieruje
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Seanse piły zacząłem na pierwszej części i skończyłem również na niej... Film zdecydowanie nie dla mnie :)) Pozdrawiam ! :D

  OdpowiedzUsuń