środa, 29 lutego 2012

107. Piła 2

Piła 2 - Saw 2
Gatunek: Horror
Rok: 2005
Reżyseria: Darren Lynn Bousman
Produkcja: USA, Kanada
Obsada: Donnie Wahlberg, Shawnee Smith, Tobin Bell, Franky G, Dina Meyer, Emmanuelle Vaugier, Beverley Mitchell, Erik Kundsen

Opis: Okoliczności makabrycznego morderstwa, które bada detektyw Eric Mathews świadczą o jednym - psychopatyczny morderca "Jigsaw" powrócił. Niewinne ofiary zamknięte w jednej celi ponownie będą zmuszone do wzięcia udziału w śmiertelnej grze. Od ich decyzji zależeć będzie, kto z uwięzionych przeżyje, a kto umrze. Dla tych, którzy ocaleją, nic już nie będzie takie, jak przedtem. 
Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!Badacz ludzkiej natury
Już rok po premierze Piły, na ekranach zagościła jej kontynuacja. Znów tajemniczy Jigsaw rozpocznie swoją krwawą grę. Kto ją wygra, a kto nie? Kto po jakiej jest stronie?

Od samego początku Darren Lynn Bousman serwuje nam makabryczną pułapkę, z rozcinaniem oka w roli głównej. Lecz nie jest to główny wątek. Mianowicie w jakimś domu przetrzymywanych jest czterech mężczyzn i trzy kobiety. W śród nich jest syn policjanta - Erica Mathewsa, a także... Amanda. Znów zacznie się gra na śmierć i życie. W innym miejscu, wspomniany wcześniej Eric znajduje kryjówkę Jigsawa. Kiedy widzi swojego syna na monitorze komputera, postanawia zagrać w grę z seryjnym mordercą, aby uratować jego życie. 

Postać Jigsawa interesowała widzów od samego początku. W Pile 2 w końcu mamy go na ekranie na dłużej. W jego postać, tak jak w poprzedniej części, wcielił się Tobin Bell, który naprawdę pasuje do tej roli. Ukazany jest, jako schorowany starszy człowiek, który na pierwszy rzut oka nie wygląda nadzwyczaj groźnie. Jednak, kiedy przypatrzymy się tej postaci, możemy odczuć gęsią skórkę na ciele. A to dlatego, że Jigsaw ma w sobie coś tajemniczego. Spokojny wyraz twarzy i stonowany głos wywołuje niepokój. Oprócz tego mamy okazję nieco go poznać. Opowiada Ericowi np. o tym dlaczego wciąga ludzi do swojej gry i że właśnie w taki sposób bada ludzką naturę. Tobin Bell wywiązał się ze swojego zadania znakomicie. Świetnie odegrał rolę. Wpasował się w postać. Jigsaw nie tylko jest przekonywujący, ale także realistyczny i bardzo charakterystyczny. Jeśli jesteśmy już przy grze aktorskiej, warto wspomnieć tu także o Shawnee Smitch, która wcieliła się w postać Amandy. Ona także potrafi przekonać do siebie widza. Sprawia, że wierzymy w jej słowa, w pewnym momencie nawet możemy jej współczuć. Jednak, kiedy prawda wychodzi na jaw, możemy się nieco zdziwić, bo kto by pomyślał, że to właśnie ona będzie "uczniem Jigsawa". 

Fabuła filmu jest nieco podobna do tej z pierwszej części. Znów główni "gracze" zamknięci są w jednym pomieszczeniu. Starają się przeżyć i unikać różnych pułapek, które na nich czekają. A te są inne, choć nie tak efektowne jak w "jedynce". Nie zapadają także w pamięć. Poruszanych jest tu wiele wątków, które nakładają się na siebie. Mimo, że jest ich dość sporo, bo mamy Amandę, Erica, Daniela i samego Jigsawa, to jednak nie powinniśmy się pogubić. Wszystko, bowiem tworzy w miarę spójną całość. 

Choć tak naprawdę Piła 2 jest bardzo podobna do swojej poprzedniczki, to uchyla rąbka tajemnicy o świecie Johna Kramera - Jigsawa. Mimo wszystko film potrafi zaciekawić i wciągnąć. Jest wiele mocny, a także krwawych scen, więc ten kto nie lubi tego typu filmów nie powinien sięgać po Piłę.

3 komentarze:

 1. Ogólnie Piła nie jest moją ulubioną serią horrorów, może też dlatego, że obejrzałam tylko i wyłącznie trójkę i nic nie zrozumiałam...
  Pozdrawiam i zapraszam, również zdecydowałam się przenieść na blogspot z onetu :D A Ty, zadowolona z przeprowadzki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba moja ulubiona część ;) Oglądałam już już chyba 3 razy i jeszcze mi się nie znudziła. Najmocniejszą jej stroną na pewno jest to, że trochę więcej w niej Jigsawa, bo to w końcu postać najbardziej intrygująca w filmie ;>
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. No 2-ke to się jeszcze da obejrzeć. Dalej już nie warto schylać się do DVD. Faktem jest że druga część odpowiada na wiele pytań i fakt wciąga. Kolejne części sporo gorsze, chociaż może fani gatunku coś tam odnajdują.

  OdpowiedzUsuń