poniedziałek, 29 sierpnia 2011

62. Exam

Exam
Gatunek: Thriller
Rok: 2009
Reżyseria: Stuart Hazeldine
Produkcja: Wielka Brytania
Obsada: Luke Mably, Nathalie Cox, Jimi Mistry, Colin Salomon, Pollyanna McIntosh, Gemma Chan, Chris Carey, Chukwudi Iwuji, John Lloyd Fillingham, Adar Beck

Opis: Film opowiada o ósemce śmiałków przystępujących do ostatniego etapu rekrutacji do tajemniczej i potężnej organizacji. Trzy reguły, których nie można złamać i jedno pytanie. Na odpowiedź mają 80 minut. 
Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która zawiera spoilery!

Jakieś pytania?
Różni ludzie. Jedno miejsce. Jedna karta papieru. I jedno najważniejsze pytanie, które rozstrzygnie o ich być albo nie być w dużej korporacji. Czas upływa... A liczba kandydatów się zmniejsza. 

Ostatni etap rekrutacji na stanowisko w pewnej korporacji, która zajmuje się różnymi lekami. Do sali wchodzi osiem kandydatów. Siadają i czekają. Wchodzi uzbrojony strażnik, a zaraz po nim egzaminator. Zasady są proste: jedno pytanie i jedna odpowiedź, zakaz komunikacji z egzaminatorem i strażnikiem, nie wolno uszkodzić arkusza papieru ani wychodzić z pokoju. Czas 80 minut. Kandydaci odwracają arkusze, które okazują się puste. Zaczynają współpracować ze sobą, aby odgadnąć tajemnicze pytanie. W zamkniętym pomieszczeniu pokarzą swoją prawdziwą twarz.

Nasza ósemka bohaterów nie posiada imion. Postanowili ich nie wyjawiać, więc jeden z nich nadał każdemu pseudonimy, którymi posługiwali się przez cały film. Fabuła ciekawa i naprawdę potrafi zainteresować. Jest do rozwiązania pewna tajemnica, ciągle coś się dzieje. Kandydaci współpracują ze sobą przez krótki czas. Potem konkurują ze sobą, walczą do upadłego, aby wygrać. Jest to typowy wyścig szczurów, a jego uczestnicy nie mają żadnych zahamowań. Gotowi są nawet zabić, aby dojść do wyznaczonego przez siebie celu. Znajdują się w stresowej sytuacji, walczą z upływającym czasem. Pokazują, do czego są zdolni, jacy są naprawdę. Oprócz tego zaczynają się podejrzenia, które z nich tak naprawdę współpracuje z firmą. 

Oprócz wstępu, przez cały czas jesteśmy w jednym pomieszczeniu. Widzimy zmagania ósemki, która próbuje na wszystkie możliwe sposoby odgadnąć i odpowiedzieć na pytanie. Próbują różnych technik: woda, mocz, światło, grafit. Wszystkie ich próby kończą się niepowodzeniem. Stres rośnie, eliminując kolejnych uczestników. Mimo wszystko pytanie jest banalnie proste. I tylko jedna osoba w ostatnich sekundach znajduje na nie równie prostą odpowiedź. Może niektórzy widzowie odgadli by odpowiedź znacznie szybciej niż bohaterowie. Kolejną tajemnicą jest postać Głuchego. Dziwnego mężczyzny, który okazuje się być kimś zupełnie innym, niż na początku. W końcówce wszystko idealnie składa się w całość. 

Film zawiera kilka błędów, ale nie rzucają się zbytnio w oczy. Pod względem gry aktorskiej również daje radę. Świetnie pokazuje ludzkie oblicze w takich dość ekstremalnych warunkach, jakim niewątpliwie jest zamknięte pomieszczenie i obcy sobie ludzie, a do tego upływający czas. Film godny polecenia, choć zapewne nie każdemu przypadnie do gustu. 

1 komentarz:

  1. Super! Ubóstwiam ten typ filmów, więc na pewno go obejrzę :D Dzięki ^^
    Pozdrawiam,
    Martine - Internetowy Kinobus

    OdpowiedzUsuń