czwartek, 18 sierpnia 2011

20. Informator


Informator - The Insider
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Thriller
Rok: 1999
Reżyseria: Michael Mann
Produkcja: USA
Obsada: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer, Diane Venora, Philip Baker Hall, Lindsay Crouse, Debi Mazar, Stephen Tobolowsky, Colm Feore, Bruce McGill

Opis: Film oparty na wydarzeniach autentycznych. Pracownik koncernu tytoniowego zostaje zwolniony z pracy. Jakiś czas później udziela wywiadu telewizyjnego, w którym oskarża swoich byłych pracodawców, iż mieszają tytoń z substancją chemiczną szkodliwą dla zdrowia. Koncerny tytoniowe podejmują akcję odwetową.

Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!

Prawda boli
Jeśli ochodzisz z dużej firmy, uważaj na to co robisz i mówisz, inaczej ktoś w ramach zemsty zrujnuje twoje życie. Jedyną deską ratunku mogą być media...

Jeffrey Wigand, to tytułowy informator, który po tym jak zostaje zwolniony z pracy wyciąga na światło dzienne sprawę związków chemicznych, które są mieszane razem z tytoniem. Zostaje zastraszany i szantażowany. W końcu zostaje sam, bez rodziny i ze zrujnowanym wizerunkiem. Drugi główny bohater filmu, to dziennikarz Lowell Bergman. Wszystko nagłaśnia i "wypruwa sobie flaki", aby doprowadzić sprawę do końca. Jednak nie jest łatwo. Problemy narastają.

Reżyser skupił się na postaci Al Pacino. Wybuchowy, ambitny i agresywny dziennikarz, który myśli, że wszystko wie. I w sumie tak jest. Pokazuje, że w tej pracy nie ma miejsca na strach, wątpliwości i rezygnację. Zawsze można znaleźć wyjście nawet z najcięższej sytuacji. Film skupia się na uczuciach, pasjach, decyzjach i wahaniach głównych bohaterów, którzy bardzo się różnią. Lowell jest wyszczekanym, impulsywnym człowiekiem, natomiast Jeffrey to cichy i zamknięty w sobie naukowiec.

Fabuła oparta jesy na prawdziwych wydarzeniach. Na początku film trochę się wlecze, jednak później rozkręca się i akcja idzie do przodu. Jest coraz ciekawsza. Widzowie poznają nowe wątki związane z całą sprawą. Chłonie się wszystko i chce się więcej. Są momenty gdzie nie można się oderwać i czeka się z niecierpliwością na to, co będzie dalej. Aktorzy świetnie dopasowani do swoich ról. Gra na najwyższym poziomie.

Film jest po prostu niesamowity. Świetnie wykonany i dopracowany pod każdym szczegółem. Na pewno przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednemu widzowi. Mimo tego, że film jest dość długi, to przyjemnie sie go ogląda. Człowiek nie zauważa nawet mijającego czasu. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz