czwartek, 18 sierpnia 2011

16. Czarny Łabędź


Czarny Łabędź - Black Swan
Gatunek: Dramat, Thriller, Psychologiczny
Rok: 2010
Reżyseria: Darren Aronofsky
Produkcja: USA
Obsada: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder, Ksenia Solo, Kristina Anapau, Sebastian Stan

Opis: Nina jest baleriną w jednym z najlepszych zespołów baletowych w Nowym Jorku. Panuje tam zimne wyrachowanie. Baletnice zrobią wszystko, by zepchnąć w dół dziewczynę, która tylko stanie o stopień wyżej niż one. Zbliża się kres kariery Beth i rozpoczyna się polowanie na jej miejsce w "Jeziorze Łabędzim". Główną rolą jest postać Odett, królowej łabędzi. Rola ta jest trudna, bo balerina będzie musiała zagrać zarówno słodkiego "Białego Łabędzia", jak i mrocznego "Czarnego Łabędzia". Oczywiście Nina pretenduje do roli tego pierwszego, ale czy będzie umiała pokazać pazurki i zostać "Czarnym Łabędziem"? Czas płynie, a Nina desperacko próbuje odnaleźć w sobie ciemną stronę. Wtedy zauważa w zespole dziewczynę wyglądającą jak ona. Za każdym razem, kiedy próbuje do niej podejść, dziewczyna odwraca się. W końcu spotyka ją na próbie. Ma na imię Lily i wygląda jak Nina. Nie jest jednak jej wierną kopią.

Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!


Black vs. White
Scena, muzyka i płynne ruchy w tańcu. Trzeba przedstawić postać, tak jak sobie tego życzą. Po zejściu ze sceny rywalizacja z innymi o tą najważniejszą rolę. Rolę, która wyniesie na szczyt...

Nina, to baletnica. Jest osobą delikatną, cichą, spokojną i skupioną na tym, co robi. Dlatego też, kiedy odchodzi Beth- największa gwiazda w zespole, Nina ze wszystkich sił stara się zabłysnąć i dostać rolę Królowej Łabędzi. Świetnie odgrywa rolę Białego Łabędzia, z Czarnym Łabędziem jest nieco gorzej. Kiedy poznaje Lily, jej życie wywraca się do góry nogami. Widzi w dziewczynie zagrożenie. Matka Niny też nie ułatwia jej zadania. Jest nadopiekuńcza i przelewa swoje ambicje na córkę.

Wielkie brawa należą się Natalie Portman za postać Niny. Świetnie odtworzona rola spokojnej i cichej dziewczyny, która momentami zmienia się w kogoś innego. Ze swojego zadania dobrze wywiązała się także Mila Kunis- Lily. Od samego początku, co do jej postaci można mieć pewne wątpliwości. Ciężko stwierdzić czy Lily jest pozytywną osobą czy też nie. Dodaje to pewnego smaczku. W filmie niestety czasami zapomina się o innych bohaterach i spadają oni na bardzo daleki plan.

Wielki plus należy się za muzykę, a także za obraz. Tanie w tym filmie pokazany jest w sposób po prostu bajkowy. Świetnie wypada scena, kiedy Nina tańczy u siebie w pokoju, a jej ruchy są spowolnione. Widać każdy krok, a widz może je oglądać z każdej strony. Muzyka płynnie zgrana z tym, co dzieje się na ekranie.

Fabuła filmu naprawdę świetna. Nie jest mocno skomplikowana, a na końcu wszystko ładnie się wyjaśnia. Motyw zmian, a raczej obłędu głównej bohaterki jest wielkim plusem. Nina zatraca się w swoim dążeniu do doskonałości, a także chęci utrzymania przy sobie roli za wszelką cenę. Przez to gubi swoje prawdziwe ja i jej życie rozpada się na kawałki. Do tego dochodzi też wiecznie niezadowolony z jej "Czarnego Łabędzia" Thomas, prześladująca ją Lily i matka, która założyła trzymać Ninę pod kloszem. Wszystko to powoduje załamanie się dziewczyny, a w efekcie kończy się obłędem.

Film naprawdę godny polecenia. Historia Niny pokazana jest w piękny i wzruszający sposób. Do tego dochodzi wyśmienite aktorstwo, dobra muzyka i fantastyczne sceny. Czarny Łabędź pokazuje jak życie może się wymknąć przez palce, jeśli zaślepieni dążymy do doskonałości, obierając sobie to za najwyższy cel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz