środa, 17 sierpnia 2011

15. Harry Potter i Kamień Filozoficzny


Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Gatunek: Familijny, Fantasty, Przygodowy
Rok: 2001
Reżyseria: Chris Columbus
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Obsada: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Richard Harris, Maggie Smith, Alan Rickman, Robbie Coltrane, Ian Hart, Tom Felton

Opis: Harry jest jedyną osobą, której udało sie przeżyć spotkanie ze złym czarnoksiężknikiem - Lordem Voldemortem. W zdarzeniu jednak giną jego rodzice. Osierocony trafia pod opiekę ciotki Petunii i wuja Vernona. Podczas swoich 11 urodzin dowiaduje się, że odziedziczył po rodzicach magiczne zdolności. Wkrótce trafia do szkoły dla czarodziejów - Hogwart. Na miejscu zapozna się z tajnikami Quidditcha- dość nietypowego sportu, nauczy sie latać na miotle, spotka jednorożce i centaury. Przede wszystkim zaś zmierzy sie z siłami zła.

Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!


Wingardium Leviosa!
Nie wszystko jest takie, jakie być powinno. Obok nas żyją ludzie obdarzeni magicznymi zdolnościami. Tak, to czarodzieje. A cały ich świat skupia się na pewnym chłopcu...

Harry Potter, to jedenastoletni, chudy i wydawać by się mogło, przeciętny dzieciak. Jednak w dniu urodzin wszystko sie zmienia. Dowiaduje sie, że jest czarodziejem i wyrusza do Hogwartu. Tam zapoznaje Rona Weasley'a, czystej krwi czarodzieja z biednej rodziny, z którym od razu sie zaprzyjaźnia. Po incydencie z Puszkiem - Trójgłowym psem Hagrida, gajowego - dołącza do nich niezwykle inteligentna, nieco zarozumiała Hermiona. Cała trójka będzie próbowała powstrzymać złego Snape'a, który będzie chciał wykraść tytułowy Kamień Filozoficzny. Harry bardzo się zdziwi, gdy okaże się, że złym charakterem wcale nie jest nauczyciel eliksirów lecz przestaszony, jąkający się profesor Quirrell.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to pierwsza część historii o młodym czarodzieju. Joanne Rowling stworzyła postać, która zdobyła na świecie rzesze fanów. Harry'ego kochają zarówno dzieciaki, jak i dorośli - którzy czasami się do tego nie przyznają. Również film o jego przygodach znalazł uznanie wśród odbiorców.

Filmowy świat czarodziejów zachwyca. Jest barwny, nieco dziwny i po prostu magiczny. Widoki, budynki i wnętrza, a także stroje bohaterów są wielkim plusem tego filmu. Aktorzy zostali świetnie dobrani. Daniel, Rupert i Emma, wcielili się w głównych bohaterów. Mimo młodego wieku sprostali swojemu zadaniu i wykonali swoją robotę w stu procentach. Najbardziej jednak zadowala gra Alana Rickmana - Snape. Od samego początku do jego postaci można poczuć niechęć. W końcu mistrz eliksirów nie należy do milutkich i pozytywnie nastawionych osób. Ma jednak w sobie to coś. Niestety polski dubbing nie został wykonany najlepiej. Niektóre głosy nie są dobrze dobrane.

Fabuła nieskąplikowana, nie chaotyczna. Film nie trudny w odbiorze, w końcu skierowany do widzów młodszych. Najważniejsze, że nie nudzi. Cały czas się coś dzieje. Dobre dialogi, które często zawierają w sobie dawkę humoru.

Ciężko przyczepić sie do czegokolwiek. Film wykonany bardzo dobrze. Wiernie odtworzony, nie odbiega od tego, co miało miejsce w książce. Nieco za długi, jak dla młodszych widzów. Mimo wszystko warto zobaczyć. Fani Harry'ego na pewno nie będą zawiedzeni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz