poniedziałek, 9 kwietnia 2012

117. Tamara

Tamara
Gatunek: Horror
Rok: 2005
Reżyseria: Jeremy Haft
Produkcja: USA, Kanada
Obsada: Jenna Dewan-Tatum, Katie Stuart, Chad Faust, Bryan Clark, Melissa Elias, Gil Hacohen, Marc Devigne, Matthew Marsden

Opis: Tamara jest nie zbyt ładną i popularną, lecz inteligentną uczennicą szkoły średniej. Koledzy nabijają się z niej. Pewnego dnia postanawiają wykorzystać to, że Tamarze podoba się ich nauczyciel od angielskiego i ponownie z niej zażartować. Jednak tym razem sprawa wymyka się spod ich kontroli. Tamara umiera, a nastolatki nie wiedzą, co zrobić, więc postanawiają ją pochować w lesie. Jednak następnego dnia bohaterka powraca do szkoły, jako piękna i pewna siebie dziewczyna. Pragnie zemsty za wyrządzone jej krzywdy oraz chce, aby jej wybranek ją pokochał tak samo, jak ona jego. 


Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!


Zemsta i miłość
Tamara to kolejny horror z rozbrykanymi nastolatkami w roli głównej. Tym razem jednak nie ma psychopatycznego mordercy, tylko koleżanka z ławki obok, która wraca po to by się zemścić za wszelkie wyrządzone jej krzywdy. Jeremy Haft prezentuje nam historię dziewczyny prześladowanej przez swoich rówieśników, która sama wymierza sprawiedliwość. Dodatkowo próbuje zdobyć ukochanego. Wszystko to wędruje w kierunku magii. 

Tamara nie jest popularna ani nazbyt urodziwa. Jest jednak mądra i osiąga sukcesy w nauce. Jak to zwykle w szkole bywa, jest ona wyśmiewana przez innych uczniów. Oprócz tego Tamara podkochuje się w swoim nauczycielu od angielskiego. Niestety ten sekret wychodzi na jaw. Kiedy jej artykuł miesza w szkolnej drużynie, grupa kolegów z klasy chce z niej zażartować. Niestety zabawa kończy się tragicznie i dziewczyna umiera. Jednak na drugi dzień, jak gdyby nigdy nic pojawia się w szkole. Jest odmieniona i pragnie zemsty, a także miłości ukochanego. 

Od samego początku widzimy nawiązanie do magii. Tamara, bowiem zabawia się w czarownicę. Kiedy wypowiada jedno zaklęcie, a jej krew zostaje przelana, czar zaczyna działać. Powoduje to powrót dziewczyny. Daje jej także możliwość kontroli nad umysłami innych. Trzeba też wspomnieć o przemianie Tamary, bowiem z brzydkiego kaczątka zamienia się w dziewczynę pełną seksapilu i pewności siebie.

W główną bohaterkę wcieliła się Jenna Dewan-Tatum i trzeba przyznać, że całkiem dobrze poradziła sobie w tej roli. Na samym początku "przerobiona" została na szarą myszkę, by po śmierci odrodzić się, jako dość atrakcyjna dziewczyna. Bardzo dobrze widać tą zmianę i to nie tylko w wyglądzie, ale także w zachowaniu. Naprawdę dobrze odegrana postać.

Jak to w horrorach bywa, tak i tu możemy natknąć się na kilka dość dziwnych i mało logicznych scen. Jednak maskuje to dynamika i akcja, która dzieje się na ekranie. Czasami zdarza się mały spadek, ale szybko wraca do góry. Choć nie jest to film wysokich lotów, to jednak nie usypia. Nie można go także zaliczyć do jakiś bardzo strasznych czy krwawych dreszczowców. Pod tym względem jest przeciętnie.

Film jest prosty i nieskomplikowany. Nie jest arcydziełem w kategorii horrorów. Ma za to dość ciekawą historię, która niektórych może zainteresować. Główna bohaterka to plus Tamary. Niestety jest to jeden z tych filmów, które się obejrzy i szybko o nim zapomni, bo nie zapada na długo w pamięć. 

2 komentarze:

  1. Nawet nie słyszałam o tym filmie ;) Ale chyba to nawiązanie do magii trochę ratuje całą fabułę, zawsze coś oryginalniejszego niż kolejna krwawa sieczka ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię ten film - taki lekki teen-horror, fajnie zagrany, z ciekawą fabułą.

    OdpowiedzUsuń