czwartek, 5 stycznia 2012

93. Święty Mikołaj

Święty Mikołaj - Santa Claus
Gatunek: Familijny, Przygodowy, Fantasty
Rok: 1985
Reżyseria: Jeannot Szwarc
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Obsada: Judy Cornwell, David Huddleston, John Lithgow, Dudley Moore, Carrie Kei Heim, Christian Fitzpatrick

Opis: Pełna świątecznego nastroju opowieść o perypetiach Świętego Mikołaja i jego przyjaciół. Gdzieś daleko na północy, pod samą gwiazdą polarną, we wnętrzu magicznej góry mieszka Mikołaj wraz z elfami, które zajmują się wytwarzaniem zabawek. Co roku Święty wybiera się w podróż, by w wigilijny wieczór obdarować wszystkie dzieci na świecie. Tymczasem zły producent ziemskich zabawek z pomocą zbuntowanego elfa postanawia zarzucić rynek atrakcyjnymi, ale niebezpiecznymi produktami. Tylko Święty Mikołaj może go powstrzymać. Uwaga! Poniżej znajduje się recenzja, która może zawierać spoilery!Drogi Mikołaju...
Czy jeszcze pamiętasz, jak z wypiekami na twarzy, czekałeś na przybycie Świętego Mikołaja? Ten film sprawi, że znów poczujesz tą dawną magiczną atmosferę...

Na początku jesteśmy świadkami, jak pewien mężczyzna przybywa do nowego domu, który mieści się pod samą gwiazdą polarną. Uczy się wszystkiego, co każdy Święty Mikołaj wiedzieć i umieć powinien. Po jakimś czasie Patch - jeden z elfów odchodzi i przyłącza się do producenta zabawek, który nie przejmuje się tym, że jego produkty są niebezpieczne. Pojawia się tu także para dzieciaków, którzy pomagają Mikołajowi powstrzymać B.Za.

W filmie możemy zobaczyć wszystkich bohaterów związanych ze świętami. Mamy tu Świętego Mikołaja, Panią Mikołajową, elfy i renifery - łącznie z czerwononosym Rudolfem. Ich dom pokazany jest w niesamowicie piękny, barwny i wręcz magiczny sposób. 

Jest to film z 1985 roku, więc nie można oczekiwać niewiadomo jakich efektów specjalnych. Mimo tego każda scena -np. unoszący się w powietrzu ludzie, latające sanie - cieszą oczy. Fabuła nie jest zawiła, więc mały widz nie pogubi się w trakcie oglądania. 

Filmów o tej tematyce jest na prawdę wiele. Jednak ten wyróżnia się wśród innych. Jest po prostu niesamowity. Dzieciakom na pewno się spodoba, a dorośli z pewnością znajdą w nim cząstkę swojego dzieciństwa. Gorąco polecam.

1 komentarz: